Tarımsal Eğitim Ve Öğretiminin 177. Yılı Kutlandı

Ülkemizde, 10 Ocak 1846'da ilk Ziraat Mektebinin açılmasıyla başlayan Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 177. yıl dönümü münasebetiyle, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi tarafından, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Battalgazi Yerleşkesi Konferans Salonunda Kutlama programı düzenlendi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Programa; Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Yıldırım, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 
Program Malatya Turgut Özal Üniversitesi tanıtım filmi gösterimi ile başladı. 
Ardından Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Elemanı Hüseyin Göçer yönetiminde Türk Halk Müziği konseri verildi.
Tarımın ilkelerinin değiştiğine dikkat çeken Vali Şahin: “Verimlilik ve ekonomiklik ikinci planda. Artık başka bir hikaye yazılması gerekiyor.  Önceliğimiz; sürdürülebilirlik ve karbon ayak izinin azaltılması, suyun ekonomik kullanımı, az kullanımı ve dönüştürülebilmesi, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları olmalıdır. İçerisinde bulunduğumuz şartlar bizi zorunlu olarak bu alana itiyor. Çünkü nasıl bir kuraklığın içinde olduğumuzu hepimiz görüyoruz. Dünya nüfusu hiç olmadığı kadar yükseldi ve 9 milyara doğru gidiyoruz. Bu kadar büyük bir nüfusun hem beslenmesi hem de coğrafyanın, toprağın ve suyun itinalı kullanılması lazım. 
Dolayısıyla 21. yüzyılın bu yeni sorumluluklarına ve sıkıntılarına yönelik olarak yeni tarım ilkelerini benimsememiz gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.
Açılış konuşmalarının ardından, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Öner Çetin “İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilir Su Kullanımı” konulu bir konferans verdi. 
Program, ödül ve plaket takdim töreni ile sona erdi.
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN