Cumhurbaşkanı Erdoğan Nurdağı'nda Afet Konutlarının Temelini Attı

Erdoğan'dan Belediye Başkanları Ve Ekiplerine Teşekkür

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep – Kilis Afet Konutları Temel Atma Töreni için Nurdağı’na geldi. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgelerinde çalışan belediye başkanlarına ve ekiplerine teşekkür etti. 

Kahramanmaraş’ta yaşanan şiddetli depremlerden en fazla etkilenen Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde yaralar sarılmaya devam ediyor. Vatandaşların mağdur olmaması için başlatılan kalıcı konutların temel atma töreni Nurdağı’nda yapıldı. Düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'te de inşa edilecek 29 bin 741 deprem konutu ile 12 bin 607 köy evinden 7 bin 87’sinin; Kilis’te ise 649 deprem konutunun temelini attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenin yanı sıra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den ilçede yürütülen çalışmalar ve son durum hakkında bilgi aldı.

Temeli atılan konutlar zemin ile 3 kat olmak üzere 4 katı geçmeyecek. Binalardaki daireler üç oda bir salon olarak kullanış ve güvenlik ön planda tutularak tasarlandı. Köy evleri ise tek katlı ahırı ve bahçesiyle her türlü talebe cevap verecek şekilde hazırlanıyor.

ERDOĞAN: DEPREMİN YIKTIĞI ŞEHİRLERİN TAMAMINI AYAĞA KALDIRANA KADAR DURUP DİNLENMEYECEĞİZ

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin sadece 11 ili değil bütün Türkiye’yi etkilendiğini ifade etti. Konuşmasında köyleri ve ilçeleriyle depremin yıktığı şehirlerin tamamını ayağa kaldırana kadar durup dinlenmeyeceklerini vurguladı.

BELEDİYELER DEPREM BÖLGELERİNDE ÇOK GÜZEL HİZMETLER VERDİ

Konuşmasının devamında Erdoğan deprem ve sonrasında çalışmalara değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“AFAD ve diğer kurumlarımızın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir, Şahinbey, Şehitkamil ilçe belediyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce belediyemiz deprem bölgesinde çok güzel hizmetler verdi. Kardeş belediyeler oluşturduk. Türkiye'nin değişik yerlerinde değerli kardeşlerim partimizin belediyeleri buralara kardeş belediyelerle bir arada çalışmalarını yürüttüler. Hala yürütüyorlar. Sonuna kadar yürütecekler. Bu vesileyle tüm belediye başkanlarımıza ve ekiplerine bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. İş yerleri açılmaya, fabrikalarda çarklar dönmeye başladı. Evini kaybetmiş insanları bir an önce yeni yuvalarına ulaştırmak istiyoruz.”

MİLLETİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Deprem konutlarının hak sahiplerine hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konutlar hakkında sözlerine şöyle devam etti: 

“Projelerimizi, bilim insanları ve mühendislerin yanı sıra şehrin yöneticilerinin, iş dünyasının, kanaat önderlerinin, vatandaşlarımızın görüşlerini alarak şekillendiriyoruz. Atılan her adımda şehirlerin tarihini, kültürünü, sanatını, sanayisini, ticaretini, tarımını, birikimini, hedeflerini mutlaka gözetiyoruz. Yeni yerleşim yerlerinin yerini, mevcut merkezlerin dönüşümünü hep bu anlayışla tasarlıyoruz. Bugüne kadar bölge genelinde 67 binin üzerinde konutun ve köy evinin yapım sürecini başlattık. Biraz sonra atılacak temellerle beraber 30 bin konutun inşası da fiilen yürüyor. Milletimize verdiğimiz sözü tutmak için gece gündüz çalışıyoruz.”
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN