Çin, 100 milyon tonluk rezervi olan petrol sahası keşfetti

PetroChina'nın bir şubesi olan Changqing Oilfield (Changqing petrol sahası) kuzeybatı eyaleti Gansu'nun Huanxian ilçesine bağlı Hongde'de 100 milyon tonu aşkın jeolojik rezerve sahip, iyi korunmuş ve kapsamlı bir petrol sahası keşfetti.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Ordos havzasının batı bölgesinde yer alan Hongde petrol sahası, zorlu jeolojik bir oluşuma sahip. 

Şirket, Haziran 2021’den bu yana, bölgede üç boyutlu sismik teknoloji kullanarak aramalar yapıyordu. Bölgede açılan kuyulardan 23 tanesinde yüksek verimli petrol akışı sağlandı. Bunlardan üç adedinin günlük petrol üretimi, Changqing Oilfield Genel Müdür Yardımcısı Niu Xiaobing'in açıklamasına göre, 100 tonu aşıyor. Şirket, şimdiye değin 50,24 milyon ton petrol rezervi bulduğunu ve bölgede 56,2 milyon ton rezervin daha bulunduğunu bildirdi.  

Keşif tekniğinde kaydedilen ilerlemeler sayesinde petrol sahası keşfi ivme edinmiş bulunuyor. Bu bağlamda Niu, yeni petrol sahasında ham petrol veriminin günde 504 tona ulaştığını ve fiilen keşfedilmiş keşfedilmiş petrol rezervlerinin yılda 500 bin tonluk bir ham petrol kapasitesi oluşturduğunu açıkladı. Daha önce Changqing Oilfield Ordos havzasında, yıllık 65 milyon ton üretim kapasiteli bir dünya çapında kapsamlı petrol ve gaz sahası kurmuştu.
 
CGTN TÜRK

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN