Zorlu Sordu: Hazine Arazileri Sığınmacılara Mı Veriliyor?

İYİ Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu, bazı illerdeki Hazine arazilerinin Suriyeli sığınmacılara verilmek istenmesi yönündeki iddialara tepki gösterdi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Bu durumun kabul edilemeyeceğini vurgulayan Zorlu, "Ülkemizin bekası için geçici koruma altında olan bu vatandaşların gerekli şartların oluşması ile birlikte yurtlarına geri dönmelerinin sağlanması gerekmektedir" dedi. 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu, bazı illerdeki Hazine arazilerinin Suriyeli sığınmacılara verilmek istenmesi yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Zorlu, "Cumhurbaşkanının himayesinde yürütüldüğü iddia edilen, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından ortak olarak hazırlanan ve Bursa, Balıkesir, Manisa ve Aydın da dahil olmak üzere 5 ilimizde bulunan hazine arazilerinin Suriyeli vatandaşlara tahsis edilmesine yönelik proje, kamuoyuna yansımış ve vatandaşlarımız tarafından tepkiyle karşılanmıştır.” ifadesini kullandı. 

Söz konusu projenin, durumu kabul etmeyen Manisa Ticaret Odası’nın imza vermemesi üzerine öğrenildiğine işaret eden Zorlu, "Birleşmiş Milletler eliyle hibe vermek suretiyle Suriyeli sığınmacıları ülkemizde kalıcı hale getirmek için geliştirilmiş olan bu proje kabul edilemez. Ülkemizin bekası için geçici koruma altında olan bu vatandaşların gerekli şartların oluşması ile birlikte yurtlarına geri dönmelerinin sağlanması gerekmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Zorlu, şu soruları yöneltti:

1. Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında bahsi geçen şekilde bir proje yürütülmekte midir?

2. Yürütülmekte ise söz konusu proje ile amaçlanan nedir?

3. Proje hangi illeri kapsamaktadır?

4. Proje çerçevesinde ne kadarlık arazi tahsisi yapılması planlanmaktadır?
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN