Wang Yi, ABD'nin iklim temsilcisiyle görüştü: Engelleri ortaklaşa kaldıralım

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi, bugün Beijing'de ABD Başkanı'nın İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile bir araya geldi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Dünyanın istikrarlı Çin-ABD ilişkilerine ihtiyaç duyduğunu belirten Wang Yi, geçen kasım ayında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Endonezya’nın Bali Adası’nda gerçekleşen görüşmelerde önemli fikir birliğinin sağlandığını hatırlattı. Wang Yi, iki tarafa iki lider arasında sağlanan fikir birliğini yerine getirme, ikili ilişkilerin sağlıklı gelişme yoluna dönmesini sağlamak için engelleri ortaklaşa kaldırma çağrısında bulundu.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ekolojik uygarlık vizyonunun rehberliğinde, Çin'in yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir kalkınma yolunu izlediğini ifade etti. Wang, iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki uluslararası işbirliğine etkin şekilde katıldıklarını, temiz ve güzel bir dünya yaratma çabalarını hızlandırdıklarını anlattı.

Wang, ABD ile iletişimi güçlendirmeye ve iklim değişikliğiyle ortaklaşa mücadele etmeye hazır olduklarını vurguladı. Çin ve ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki işbirliğinin büyük bir potansiyeli olduğunu dile getiren Wang Yi, bu işbirliğinin iki ülke halklarının anlayışı ve desteğiyle Çin ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin sunduğu olumlu ortama ihtiyaç duyduğunu savundu.

ABD'den mantıklı, etkili ve pozitif bir Çin politikası izlemesini ve Tek Çin ilkesine bağlı kalmasını beklediklerini hatırlatan Wang, ABD'nin Taiwan sorununa uygun bir çözüm bulmasını ve Çin'le karşılıklı saygı ve barış içinde yaşama temelinde kazan-kazan durumu sağlayacak işbirliklerini yerine getirmesini umduğunu söyledi.

John Kerry ise, istikrarlı bir ABD-Çin ilişkisine büyük önem verdiklerini ve Çin ile ilişkileri daha da iyileştirmek ve dünyaya fayda sağlamak için çabalayacaklarını belirtti. ABD'nin her zaman Tek Çin ilkesine bağlı olduğunu vurgulayan Kerry, karşılıklı saygı çerçevesinde Çin'le işbirliğini güçlendirmeye, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları uygun bir şekilde çözmeye ve iklim değişikliği gibi küresel tehditlere birlikte karşı koymaya hazır olduklarını kaydetti.
Çin Uluslararası Radyosu

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN