Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali'nden Türkan Sultan Geçti

Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali, Hülya Koçyiğit'in ardından Türk sinemasının 'Sultan'ı Türkan Şoray'ı ağırladı.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen söyleşiye Şanlıurfalılar büyük ilgi gösterdi. Uzun süredir Şanlıurfa’yı ziyaret etmek istediği belirten Şoray, “Çok istediğiniz bir şey olunca insan çok heyecanlanıyor. Sizlerle birlikte olmak beni çok mutlu etti. Bu şehir uygarlıkların ilk toprağı. Tarihi, insanları, yemek kültürü, her şeyiyle bizim kalbimizde, zihnimizde yer etmiş Şanlıurfa… Bu akşam dönebilirdim, dönmek istemedim. Dedim ki; 'Urfa’da kalacağım, doya doya Urfa’yı yaşamak istiyorum, insanlarıyla kucaklaşmak istiyorum.’ Size çok teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettiniz” dedi. Şoray bir hayranının, hangi erkek başrol oyuncusuyla daha fazla oynamak isterdiniz sorusuna ise “Yılmaz Güney” diye cevap verdi.

RETROBÜS’TEN NOSTALJİ GECESİ

Festival kapsamında ayrıca Harran Üniversitesi Amfi Tiyatro’da  sahneye çıkan Retrobüs 80’li ve 90’lı yıllardan söylediği şarkılarla dinleyenlerine bir müzik yolculuğu yaptırdı.

Öte yandan festival kapsamında şair Dursun Ali Erzincanlı’nın Topçu (Rabia) Meydanı’nda şiir ve ilahiler seslendirdiği program büyük ilgi gördü. Erzincanlı’nın ardından sahneye çıkan  Türk halk müziği ses sanatçısı Elif Avcı ile Ses Sanatçısı Erdal Şahin, Tasavvufi Türküler dinletisi sundu. 

Kızılkoyun Nekropolü’nün muhteşem atmosferinde düzenlenen “İki Mızrap Bir Ses” konseri de yoğun bir katılımla gerçekleşti.

“Yaşayan Miras Ustaları ile Söyleşiler” Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde meraklıları ile buluştu.

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda da “Belgesel Eğitim Projesi Atölye Çalışmaları” söyleşisine genç sinemacılar büyük ilgi gösterdi. 

Tülin Kozikoğlu’nun anlatımıyla “Çocukları Nasıl Kitapsever Yaparız” konulu söyleşi Şanlıurfa İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşti.

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN