MASKİ Genel Müdürü Mert: Yazıhan'da Su Sıkıntısı Yaşanmayacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, asrın felaketinin ardından altyapı ile ilgili yaraları sarmaya devam ediyor.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen sonrasında özellikle kırsal bölgelerde artan nüfusun içme suyu ve kanalizasyon ihtiyacını karşılamak için yoğun bir çaba harcayan MASKİ Genel Müdürlüğü, çalışmalar kapsamında Yazıhan İlçesi’ne bağlı Kömüşhan, Durucasu, Gövük, Sürür, Dedekargın, Tecirli, Balaban, Eğribük, Buzluk ve Erecek Mahalleleri’ne içme suyu deposu inşa ediyor.
MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, AK Parti Yazıhan İlçe Başkanı Veysel Ateş ve mahalle muhtarları çalışmaları yerinde incelediler. Kömüşhan Mahallesi’ne yapılan içme suyu deposunda inceleme sırasında konuşan Kömüşhan Mahalle Muhtarı Kaya Cıplak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ederek, içme suyu ile ilgili sıkıntının giderildiğini söyledi. Muhtar Cıplak, “Depremden sonra aşırı bir nüfus artışı yaşandı. Mevcut suyumuz ihtiyaçça cevap veremeyince durumu MASKİ Genel Müdürlüğü’ne bildirdik. Kısa bir süre içinde çalışmalar başladı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 
AK Parti Yazıhan İlçe Başkanı Veysel Ateş ise, MASKİ’nin gece-gündüz demeden işinin başında olduğunu belirterek, “MASKİ ekibi depremden sonra hiç ara vermeden sahada çalışmalarına devam ettiler. İlçemizde gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilçemizin su sıkıntısını çözüme kavuşturdular. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ortak hareket ettiklerini aktaran Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, altyapı ile ilgili son teknolojilerden faydalanılarak çalışmalar yapıldığını aktardı. Başkan Öztürk, “MASKİ Genel Müdürlüğü’nün ilçemizde gerçekleştirdiği çalışmaları incelemek ve yerinde görmek için buradayız. Kömüşhan ve Durucasu Mahallemize besleyen 600 tonluk su deposunda incelemelerde bulunduk. Bu su deposu son teknolojiye uygun olarak inşa edildi. Mahallelerimize buradan su verilecek ve online olarak verilen ve kullanılan su takip edilebilecek. İlçemizde 6 tane su deposu inşa ediliyor. İlçe merkezini ve Gövük’ü besleyecek 1.000 tonluk su deposu planlanıyor. Sürür, Dedekargın, Tecirli mahallelerini besleyecek 300 tonluk ayaklı depo ve Balaban Eğribük bölgesini besleyecek 300 tonluk ayaklı depo, Buzluk ve Erecek’i besleyecek 2 depo inşa edilecek. İçme suyu anlamında büyük sorunlarımız çözülüyor. Karasu şebekesinde 17 yerleşim birimi vardı. Buralarda yaz aylarında ciddi sıkıntı yaşıyorduk. Depoların inşa edilmesiyle birlikte içme suyu sıkıntımız %95 oranında azalacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. 
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda Malatya genelinde hummalı bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, “Zor şartlara rağmen sahadayız. Sahada olmaya devam edeceğiz” dedi. Mert, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak Yazıhan İlçemizde 250-300 milyon lira civarında yatırımlar yaptık. Yazıhan Karasu’dan beslediğimiz alanda, daha önce nereye ne kadar su veriyoruz ne yapıyoruz, su nereye gidiyor ne kadar kaçak su kullanılıyor bilmiyorduk. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla, Kömüşhan,  Durucasu ve diğer mahallelere ne kadar su verdiğimizi SCADA Sistemi ile takip edebiliyoruz. Buralara gelmeden bilgisayar üzerinden vanaları açıp kapatıyoruz. Ne kadar su verildiğini yine online olarak takip ediyoruz. Karasu’ya 4 tane büyük depo inşa ediyoruz. Özellikle yaz aylarında 200 litreye kadar su verebileceğiz.  Bundan sonraki yıllarda Yazıhan İlçemizde arızalar dışında su ile ilgili sıkıntı yaşanmayacak. MASKİ olarak zor arazi şartlarına rağmen vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için musluklarına içme suyunu ulaştırıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız, içme suyunu kaçak olarak bağda bahçede kullanmamalarıdır. Yazıhan’ a vereceğimiz suyun 4-5 katını veriyoruz. Bu sene sıkıntı yaşamadık.  Yazıhan İlçemizde suyun takibini SCADA ile sağlayacağız. Bütün ilçelerimizde Yazıhan örneğini hayata geçireceğiz” diye konuştu.  
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN