Malatya hak sahipliği başvuruları açıklandı!

İşte ilçe ilçe hak sahipliğinin açıklanacağı günler…

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

6 Şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da, depremler sonrası yapılan hak sahipliği başvuru sonuçları açıklanmaya başladı. İşte hak sahipliği listelerinin muhtarlıklarda ilana çıkacak tarih! Detaylar haberimizde...
6 Şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da, depremler sonrası yapılan hak sahipliği başvuru sonuçları açıklanmaya başladı. AFAD Malatya İl Müdürü Mustafa Türker, Malatya’da hak sahipliği için 116 bin başvuru olduğunu belirterek, “İncelemelerimiz bitti. Yazıhan, Kuluncak ve Arapgir, Darende ve Doğanşehir ekimin ilk haftası ilana çıktık. 11 Ekim’de Pütürge ve Doğanyol’u; 13 Ekim’de, Yeşilyurt'u 18 Ekim’de Battalgazi'yi 20 Ekim’de Akçadağ'ın tamamını 24 Ekim’de de Kaleyi askı listelerine çıkacağız” dedi. 

Malatya’da başvuru sayısı 116 bin 

6 Şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da, depremler sonrası yapılan hak sahipliği başvuru sonuçları açıklanmaya başladı. AFAD Malatya İl Müdürü Mustafa Türker gazetemize yaptığı açıklamada, Malatya’da hak sahipliği için değerlendirme sürecinin tamamlandığını belirterek, “Evi yıkık ağır hasarlı olup hak sahipliğine başvuran kişi sayısı 78 bin 782, iş yeri yıkık ve ağır hasarlı olup hak sahipliğine başvuran kişi sayısı 14 bin 999, ahırı yıkık ve ağır hasarlı olup hak sahipliğine başvuran kişi sayısı 4 bin 999, evi orta hasarlı olup hak sahipliğine başvuran kişi sayısı 16 bin 356, işyeri orta hasarlı olup hak sahipliğine başvuran kişi sayısı bin 701, ahırı orta hasarlı olup hak sahipliğine başvuran kişi sayısı 47, toplamda 116 bin 193 hak sahipliği başvurusu yapıldı” dedi.

15 gün içinde itiraz edilebilecek

Hak sahipliği incelemelerinin bittiğini ve listelerin muhtarlıklara asılacağını ifade eden Türker, “Hak sahipliği 22 Ağustos’ta ek süre ile birlikte bitti. 116 bin müracaat vardı. İncelemelerimizde bitti. Bunlardan kırsalda yapılacak ve yapılmakta olan köy evlerindeki mahallelerimize öncelik verdik. Yazıhan, Kuluncak ve Arapgir, Darende ve Doğanşehir'i Ekim’in ilk haftası ilana çıktı. Daha sonra muhtarlıklarda askıya çıktı. Vatandaşlarımız bu listeleri kontrol edip varsa isim-soyisim ya da hak sahipliğinde bir yanlışlık, TC. numaralarında bir hata ya da yapının cinsiyle alakalı bir yanlışlık; mesela konutmuş, ahır yazılıp hak sahipliği kaybolmuş gibi ya da kabul edilmemiş reddedilmiş, gerekçesiyle birlikte 15 gün içerisinde itiraz edebilirler. Yazıhan, Akçadağ ve Doğanşehir gibi ilçelerimizde başvuran vatandaş sayısı yoğun olduğu için itirazları yerinde alacağız. Personel görevlendiriyoruz oraya.  Diğer ilçelerimiz yerinde itiraz edecek. İnşallah 11 Ekim’de Pütürge ve Doğanyol’u; 13 Ekim’de, Yeşilyurt'u 18 Ekim’de Battalgazi'yi 20 Ekim’de Akçadağ'ın tamamını 24 Ekim’de de Kaleyi askı listelerine çıkacağız. İtiraz süreci 15 gün sürecek. Bu sürecin kaçırılmaması gerekir. Hukukta usul esastan önce gelir diye bir şey vardır. Askı süresi ciddi bir usul kuralıdır. Buna riayet edilmesi önemli” diye konuştu. 

Kaynak: malatyanethaber.com.tr

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN