'Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı Ve Sulaması Tamamlandı'

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

2024 Yılı Sulama Sezonuna Hazırız
Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nda tüm imalatlar tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, Sulama inşaatı da tamamlanan iş kapsamında 2024 yılı sulama sezonunda tarım arazilerinin can suyuna kavuşacağını belirtti.     
Malatyalı Üreticilere yılda 9 Milyon lira ek gelir
Toplam 2.530 dekar araziye can suyu verecek Doğanşehir Elmalı Barajı ve Sulamasının bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA “ Elmalı Barajı ve Sulaması sayesinde 2.530 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak. Malatyalı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 9 Milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.
1 Milyon m3 su depolayacak
Temelden yüksekliği 52 metre yüksekliğe sahip olan Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nın gövdesi ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildi. 1 Milyon m3 depolama hacmine sahip olacak Baraj, 2.530 dekar araziye can suyu verecek.
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN