İsrail-Filistin Çatışmasında Kısır Döngüden Çıkılmalı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Filistin ile İsrail arasındaki duruma ilişkin acil müzakerelerde bulundu.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Çin’in BM Daimi Temcilsici Zhang Jun, Çin’in tutumunu açıkladı ve ilgili tarafların temkinli davranmaları ve çatışmanın daha da tırmanmasından kaçınmaları çağrısında bulundu.

Zhang Jun, çatışmanın yol açtığı büyük sivil kayıplarından üzüntü duyduklarını ve durumun daha da kötüleşmesi ihtimalinden endişe ettiklerini ifade etti. Sivillere yönelik her türlü şiddet ve saldırıyı kınadıklarını dile getiren Zhang Jun, en kısa sürede ateşkesin gerçekleşmesi, tüm tarafların uluslararası insani hukuka uymaları, sivillere ile sivil tesislere yönelik saldırılardan ve yıkımlardan kaçınma yükümlülüğünü yerine getirmeleri çağrısında bulunduklarına işaret etti.

Zhang Jun, sahadaki durumun çok kırılgan olduğunu hatırlatarak, BM Genel Sekreteri ile ilgili ülkelerin arabuluculuk yapmasını desteklediklerini ve BMGK’nin her zaman diyaloğu teşvik etmek, ateşkes sağlamak ve barışı yeniden tesis etmek için gerekli tedbirleri almaya hazır olması gerektiğini yineledi.

Zhang Jun, Filistin-İsrail durumunun defalarca krize girmesinin Orta Doğu barış sürecinin doğru yoldan sapmasından, “İki Devletli Çözüm” temelinin sürekli aşındırılmasından ve BM’nin ilgili kararlarının etkili bir şekilde uygulanmamasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Zhang Jun, uluslararası toplumun ve ilgili tarafların kısır döngüyü kırması, parça parça kriz yönetiminin ötesine geçmesi ve ivedilikle “İki Devletli Çözümü” teşvik etmek için pratik çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti.
Çin Uluslararası Radyosu

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN