İşçiye Yüzde 65 Zam

Büyükşehir Belediyesi ile ESKİ Genel Müdürlüğü'nde çalışan kadrolu ve şirket işçilerine ilave yüzde 65 zam içeren Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Azak tarafından imzalandı.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Yüksek enflasyon ve derinleşen ekonomik kriz karşısında çalışanların yaşadığı ekonomik kayıp ve maaşlardaki erime nedeniyle mevcut toplu iş sözleşmesinde ilave bir artış yapılmasını isteyen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, işçiye nefes aldıracak maaş artışını imza altına aldı.
Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü’ndeki 3 bin 168 personeli kapsayan, en düşük net maaşın 24.707 TL, ortalama net maaşın 28.000 TL, fazla mesai ile net maaşın 30.000 TL’nin üzerine çıkarıldığı Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü İmza Töreni, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.
Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Azak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri M. Recai Erdir, bürokratlar ile işçiler katıldı. Salonu hınca hınç dolduran çalışanlar, Büyükerşen’i salona gelişi sırasında uzun süre ayakta alkışladılar.
Burada personele seslenen Başkan Büyükerşen, “Eskişehir sizlerin emeği ile uluslararası üne kavuştu. Öncelikle sizlere tek tek teşekkür ediyorum. Aldığımız uluslararası ödüller almaya devam ediyoruz. Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Konseyi gibi pek çok yerden ödüller alıyoruz. Eskişehir artık tüm dünyada tanınıyor. Bu ödüller bize değil, sizlere veren ödüllerdir. Eskişehir sizlerin emeği ile ortaya çıktı.” dedi.
Büyükerşen, “Büyükşehir Belediyemiz ve ESKİ Genel Müdürlüğü’nde 3 bin 168 personelimize yani kadrolu ve şirket işçisi emekçilerimize, toplu iş sözleşmesi gereği yapmamız gereken ücret artışlarına yaşanan ekonomik krizi göz önüne alarak ilave artış yapma kararı aldık. Toplamda yüzde 65 oranında iyileştirme gerçekleştirdik. Gönül isterdi ki, daha fazlasını yapalım ama imkânlar ölçüsünde elimizden geleni yaptık. Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış oldu. Diğer yandan pek çok kamu kurum kuruluşunda maaşların taksitle ödenme durumu var. Ancak biz her türlü zorluğa rağmen bu konuda bir aksamaya mahal vermedik. Taksitle maaş verildiğini bir düşünün, ya da maaşların verilemediğini. Allah’a şükür sizlere hiçbir zaman böyle bir şey yaşatmadık. Bu artışa tam bir mutluluk diyemiyor olsam da keşke ülkemizde bu ekonomik tablo olmasaydı diyorum. Sizlere ve bizlere düşen en büyük görev, daha çok çalışıp üretmek, daha büyük refah yaratıp onu adil şekilde paylaşmayı sağlamaktır. Hayırlı uğurlu olsun. Hepinize sağlıklı ömürler diliyorum, başarılarınız daim olsun.” diye konuştu.  
Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Azak ise yapılan artış nedeniyle Başkan Büyükerşen’e teşekkür ederek, “Gerçek enflasyonun en ağır hissedildiği bir dönemdeyiz. Biz Hocam Yılmaz Büyükerşen’e ne zaman gelsek en iyisini vermek ve sürdürülebilir olması için gerekeni yaptı. Biz sendika olarak hiçbir partinin arka bahçesi değiliz. Belediye İş Sendikasının bir partisi, bir lideri var. Partisi, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti, lideri de Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kim emekten yanaysa, kim emeğin değerini vermek için çaba sarf ediyorsa biz onu baş tacı yaparız. Bu sözleşmede emeği geçen başta Yılmaz Büyükerşen Hocamıza ve sözleşmeler sürecinin olgunlaşmasını sağlayan dönemin Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’ye, bürokratlarımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. 
Konuşmaların ardından Başkan Büyükerşen ve Kemal Azak, Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolünü alkışlar eşliğinde imzaladılar.
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN