İlaçlama Çalışmaları Etkin Bir Şekilde Devam Ediyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına bağlı ekipler, hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber haşere ile mücadele çalışmalarına hız verdi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Vatandaşların haşerelerden olumsuz etkilenmemesi için Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına bağlı ekipler 12 ay boyunca 718 mahallede ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Kış döneminde kışlaklarda sürdürülen çalışmalar yaz aylarının gelmesiyle birlikte larva mücadelesi şeklinde devam ediyor. 

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından verilen bilgilerde, “Malatya geneline 30 araç, 26 adet araç üstü ULV cihazı, 20 adet motorlu sırt atomizeri, 24 adet araç üstü pülverizatör, 1 adet mist-blower 5 adet termal fog cihazı,6 adet el ULV cihazı ve 100 adet sırt pülverizatöründen oluşan araç, ekipman ve 90 personelle hizmet vermektedir. 
Yaz aylarında havaların ısınması ve buna bağlı olarak sivrisinek yoğunluğunun artışı ile birlikte, üzerinde soğuk sisleme UIV cihazlarının bulunduğu araçlar ile Haziran ve Ekim ayları arasında 7 günlük periyotlarla ergin sivrisineklere karşı, 18.30-24.00 saatleri arasında uçkun ilaçları kullanılarak açık alan ULV uygulaması yapılmaktadır.
Yaşanan deprem sonrası şehrimizde kurulan konteyner kent - çadır kent gibi yaşam alanlarında kontrollü bir şekilde gündüz ve gece ilaçlamalar ekipler tarafından yapılmaktadır. 
Kimyasal, biyolojik, fiziksel ve kültürel mücadele olarak yürütülen haşereler ile mücadele çalışmalarının başarılı olabilmesi için vatandaşların duyarlı olmaları, sivrisinek üremesini önlemek için süs havuzu, sulama havuzu, kova, araba lastiği, bidon vb. içerisinde biriken suların bu alanlarda uzun süre bekletilmemesi gerekmektedir. Ayrıca hayvansal gübreleri yaşam alanlarımızda 10 günden fazla bekletmemeli veya üzeri kapatılmalı. Unutmayalım ki haşerelerin üreme kaynaklarının önemli bir kısmını bizler oluşturmaktayız” denildi. 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN