Gündüzbey ve Çırmıhtı'da koruma amaçlı imar planı hazırlanacak

Gündüzbey ile Çırmıhtı Hıroğlu Mahallesinde yer alan, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında bakanlıkça tescillenen ve depremde yıkılan veya ağır hasar gören evlerin ihyasının sağlanması için mahallinde incelemelerde bulunuldu.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Bu alanlarda koruma amaçlı imar planının da hazırlanacağı bildirildi. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, eski Yeşilyurt ilçe merkezi Çırmıhtı ile Gündüzbey’de bulunan ve 6 Şubat 2023 depremlerinde ağır hasar gören tarihi evleri ayağa kaldırmak için gerekli destekleri sağlayacak. 
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Tespit ve Planlama Daire Başkanı Gökhan Bozkurtlar ile Planlama Şube Müdürü Sinan Türker, Çırmıhtı ve Gündüzbey’i ziyaret ederek evlerin durumunu yerinde gördü. 
Bakanlık, diğer yapılarla birlikte, Çırmıhtı Lezzet (Adıyaman) Caddesinde bulunan, Yeşilyurt Belediyesinin de çalışmalarıyla Kahve Konağı, Gastronomi Konağı, Kütüphane gibi işlevler kazandırılan evleri tekrar ayağa kaldırmayı planlıyor. Çeşitli hediyelik eşya satış dükkanlarının bulunduğu, yaz konserlerinin verildiği cadde bilhassa yaz aylarında il içinden gelen ziyaretçilerin yanı sıra yerli turist gruplarının akınına uğruyordu. 
Malatya İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ali Cengiz “Depremlerde birçok eserimiz zarar gördü. Çırmıhtı ve Gündüzbey’de bulunan, bakanlığımız tarafından korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları olarak tescillenen evler de zarar gören yapılar arasında. Gerek Çırmıhtı gerek Gündüzbey Malatya şehir merkezinin hemen yanı başında yer alıyor, temiz havası, doğal güzelliği, su başları, lezzetli meyveleriyle Malatyalılara nefes aldırıyor. Bir otobüsle dahi yarım saat içerisinde buralara ulaşabiliyorsunuz. Bakanlığımız ve Yeşilyurt Belediyesinin çabalarıyla tarihi evler restore edilmiş, bunların bir bölümü ziyarete açılmıştı. Bilhassa yaz aylarında Çırmıhtı ile Gündüzbey cıvıl cıvıldı. Her ikisini eski haline döndürmek için elimizden geleni yapacağız” dedi. 
Cengiz, “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla sadece bu iki yerde değil, Malatya şehir merkezi, Darende, Battalgazi, Arapgir ilçelerinde de tescilli sivil mimari eserlerin onarımı yapılacak. Desteklerinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN