Güder: Özlem Bitiyor

Kırkgöz sahil projesini işaret eden Battalgazi belediye başkanı Osman Güder 'Malatya'nın sahille suyla, barajla, denizle buluşması Malatya'nın özlemiydi. Bizde bu özlemi yaklaşık 3-5 ay sonra nihayete erdireceğiz.' dedi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

10 Ocak Çalışan gazeteciler günü vesilesiyle Battalgazi belediye başkanı Osman Güder beraberinde başkan yardımcısı Zafer Kırçuval, AK Parti Battalgazi ilçe başkanı Basri Kahveci ile birlikte Malatya gazeteciler cemiyeti (MGC)’ye ziyaret gerçekleştirdi. 
Ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini dile getiren MGC başkanı Vahap Güner; “10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolayısıyla Battalgazi belediye başkanımız AK Parti Battalgazi ilçe başkanı, belediye başkan yardımcısı ile cemiyetimize ziyaret gerçekleştirdiler. Battalgazi belediye başkanımız Kırköz mevkiinde sahil yolu projesi gibi birçok çalışması var. Bu nedenle katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.” İfadelerinde bulundu. 
 AK Parti Battalgazi ilçe başkanı Basri Kahveci’de çalışan gazetecilerin gazeteciler gününü kutladı.
 “Kamu Görevi Yapıyorlar”
Battalgazi Belediye başkanı Osman Güder ise, basının önemine dikkat çekerek; “10 Ocak çalışan gazetecilerimizin günü. Bizde bu günlerini tebrik etmek amacıyla ziyaret gerçekleştirdik. Bugüne kadar ve bundan sonra da yerel basınımızın yanında olduğumuzu, desteklerimizin kendilerinde olduğunu ifade etmek amacıyla bugün cemiyet başkanımızı ve yönetimini ziyaret etmiş olduk. Basın kamu görevidir. Kamu görevi ifa edilirken kamu yararı kesinlikle gözetilmelidir. Malatya’mızda bugüne kadar yerel basınla çok güzel çalışmalarımızı oldu. Basın milletle, millet arasında bağ kuran bir mercidir. Bugüne kadar rahmeti Rahmana kavuşmuş Haydar ağabeyimiz başta olmak üzere basın camiamızdaki tüm ağabeylerimizin, ablalarımıza rahmet diliyorum.” dedi. 
“Kale’den Sivas caddesine kadar sahil yolu”
Güder Kırköz’de yapımı devam eden sahil yolu projesi hakkında bilgiler aktararak şunları söyledi; “Yıllanmış olan derme deresi ıslah çalışması, inşallah 2023’de tamamlanıp Malatyalının, Batttalgazilinin hizmetine sunulmuş olacak. Yaklaşık 1,5-2 yıl önce başladığımız inşallah baharda bitireceğimiz kentsel dönüşüm projemiz var. Burada 700 konut inşa edildi, birkaç ay içerisinde sahiplerine teslim edilecek. Cumhurbaşkanımıza sunmuş olduğumuz 2. Bir proje var. Değişimin olabileceği alanlardan bir tanesi. Bunlar bulunmuş olduğu bölgelere ciddi katkılar sağlıyor. Yıllardır özlemini çektiğimiz, Malatya’nın sahille suyla, barajla, denizle buluşması Malatya’nın özlemiydi. Bizde bu özlemi yaklaşık 3-5 ay sonra nihayete erdireceğiz. Orada 150 bin metre kare alanda insanların istifade edeceği değişik sosyal aktivitelerin, dinleti, spor alanlarının bulunduğu bir alanı hazır hale getirmiş olduk. En önemlisi de Kırköz köprüsünden Adabek iskelesine kadar olan 7 kilometrelik sahil şerit yolunu açtık. Bu çok önemliydi. Bu 7 kilometrelik yol orada mülkiyet sahibi olmak isteyenler hizmet etmiş olacak.  Açılışı yapıldı, asfaltlama noktasında da yaz aylarında asfaltlaması yapılacak. Tabi bu 7 Kilometre ile sınırlı kalmamalı. Bu açıdan da çalışma yapıyoruz. Planlanan Kale’de sahil yoluna gireceksiniz, Sivas yoluna kadar sahil yolunu tercih edip en azından bir gezinti alanı yada Malatya’ya ya ekstra bir çevre yolu görevi ifa edecek bir yolun o bölgeye kazandırılması lazım.”
“Meydan Projesinde çalışmalar sürüyor”
Eski Malatya içerisinde yapımı devam eden meydan projesi çalışmaları hakkında da bilgi aktaran Güder; “Eski Malatya’da önemli bir eksiğimiz vardı ve orada bir merkez oluşturmamız gerekiyordu. Orada belediyemize ait olan binaların yıkımını gerçekleştirip, orada hem bir meydan, hem de bir satış merkezi oluşturma hedefindeyiz. Şuan çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah 3-5 ay içerisinde orası da tamamlanmış olacak.” dedi. 
“Türkiye’ye örnek olacak proje”

Yıldız Tepe’ye yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Güder;  “Orduzu’da Çınarımız var. Bu yapılan cüzi bir kısmıydı. Biz şuan orada 400 dönümlük bir alanda çalışma yapıp sadece 160 bin metre karesini gezinti alanı olarak şuan hazırlıyoruz. Yine belki Türkiye’nin projesi olan Yıldız Tepe’de vericilerin tek çatı altında toplanması, orada seyir teraslarının olması, Malatya’da Çamlıca benzeri bir caminin Yıldız Tepe’de  yapılması, gezinti, yürüyüş alanlarının, adrenalin parklarının, bisiklet yollarının olduğu 425 bin metrekarelik bir alanın projesini cumhurbaşkanımızın Malatya’ya gelişlerinde kendilerine sunduk. Cumhurbaşkanımızda sayın bakanlarımıza projenin yapılması konusunda talimat verdi.” İfadelerinde bulundu. 
“Turizm alanlarını genişletmemiz lazım”
Battalgazi’nin turizmini genişletmek için mücadele içerisinde olduklarına işaret eden Güder; “İspendere’de karavan festivalini uyguladık. İnşallah 600 dönümlük bir alanda çalışıp Karavan festivalini her yıl değil de her an yapılabilecek bir turizmi Malatya’ya kazandırmamız lazım. Kısaca şunu söylemek istiyorum, Battalgazi ilçemiz Malatya’nın eski yerleşke yeri. Bu nedenle tarih, kültür, medeniyet var. Ama bunun yanında da Battalgazi Yeniliklerle de buluşturup, cazibe merkezleri oluşturup çarşıyı yaymamız, genişletmemiz lazım. “diye konuştu. 
  
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN