Göz Altı Torbalarına Dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Göz altı torbaları genelde genetik nedenlerle ortaya çıkan bir durumdur. Göz çevremiz yağ yastıkçıkları ile çevrilidir. Bazı durumlarda bu yağlar öne doğru yerleşir. Ve torbalanma oluşturur. Bu durum göz altlarında istenmeyen torba durumlarına neden olur. Daha yaşlı ve üzgün görünüme neden olan bu durum bazen cilt fazlalığı ile birlikte olmaktadır. Bu şikayet ile başvuran hastamızda öncelikle durumu değerlendiririz. Cilt fazlalığı ve hastamızın yaşı, tedavi planında oldukça etkilidir. Genç hastalarımızda cilt ile bir sorun olmadığında internal yöntem ile dışarıdan kesi olmadan dikişsiz tedavi uygulanmaktayız. Bu tedavi ile hastalarımız dikişsiz bir şekilde göz altı torbalarından kurtulmaktadırlar. 

Daha ileri yaştaki hastalarımızda external tedavi yöntemi ile torbalardan kurtarırken cilt germe yüz germe tedavilerini de kombine olarak yapabilmekteyiz. Kişiye göre estetik tasarım sayesinde kapak askı kasını da sağlamlaştırarak ileriye yönelik gözü koruma müdehaleleri de yapabilmekteyiz.  

Göz altı torba tedavileri çok özel tedavilerdir. Göz çevresi dokuları göz kasları, sinileri ve damarları tarafından karmaşık şekilde çevrilidir. Operasyon sırasında göze ve çevresine oldukça nazik davranılmalıdır. Estetik amaçlı yapılan bir tedavi görme gibi önemli bir fonksiyonu olan gözümüze  asla zarar vermemelidir. 

Göz altı torbaları genellikle kozmetik bir sorundur ve tıbbi tedavi gerektirmez. Ev ve yaşam tarzı tedavileri şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak göz altı şişliğinin görünümünden endişe ediyorsanız, tıbbi ve cerrahi tedaviler mevcuttur. Yalnızca görünüşünüzü iyileştirmek için yapılıyorsa, tedavi sağlık sigortası tarafından karşılanmayabilir. 

Göz Kapak Ameliyatı 

Göz altı torbalarına neyin sebep olduğuna bağlı olarak göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) bir tedavi seçeneği olabilir. Cerrahınız blefaroplastinizi (BLEF-uh-roe-plas-tee) size özel anatomi ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlayacaktır, ancak genel olarak prosedür, üst göz kapağının doğal kıvrımından veya alt göz kapağının içinden bir kesi yoluyla fazla yağın alınmasını içerir. Prosedür genellikle lokal anestezi ile ayakta tedavi ortamında yapılır. 

Blefaroplasti, göz altındaki torbaları düzeltmenin yanı sıra bunlar da tedavi edilebilir; 

*Sarkık veya kabarık üst göz kapakları 

*Üst göz kapağında görüşünüzü engelleyen fazla deri 

*Gözün renkli kısmı olan irisin altında beyaz görünmesine neden olabilen sarkık alt göz kapakları 

*Alt göz kapaklarında fazla deri 

Göz kapağı ameliyatının yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşun - kuru gözler, sulu gözler, ağrı, şişme, morarma ve bulanık görme. Nadir görülen komplikasyonlar arasında görme kaybı, kanama, enfeksiyon, göz kaslarının yaralanması, kornea aşınması ve göz kapağının düşmesi yer alır. 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN