Gaziantep Büyükşehir'in Çiftçiye Fide Desteği Sürüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen çiftçiye destek projeleri kapsamında Oğuzeli'nde coğrafi işaretli yerel ürün fidelerinin dağıtımı yapıldı.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Oğuzeli Büyükşehir Belediyesi Parkı’nda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İl Tarım Orman Müdürü Mehmet Karayılan, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımıyla yapılan 2 milyon fide dağıtım programıyla coğrafi işaretli kurulukların üretimine destek verilerek şehir ekonomisine katkı sağlanmasını amaçlıyor.

Bahar dönemi ile beraber çiftçilerin fide taleplerini karşılamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığı, yöresel ürünler olan Antep dolmalık patlıcanı, Nizip patlıcanı, Antep dolmalık biberi ve tarla domatesi fidesi desteği için ilçelerde çalışma yürüttü.  

Üretimde kalitenin artırılmasıyla üretici gelirinin maksimize edilmesinin hedeflendiği destekte yazlık sebzeler erken ilkbahar döneminde düşük sıcaklık riskinden korunacak, daha fazla ürünün alınması sağlanacak.

ŞAHİN: ÇİFTÇİLERİMİZ NE İSTEDİYSE BÜTÜN İSTEKLERİNİ YERİNE GETİRİYORUZ

Fide dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli’nin tarım bakımından önemine değindi, tarımın gelişimi için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İlk işe başladığımızda burada Sacır Deresi simsiyah akıyor, kokudan durulmuyor, sinek kaynıyordu. Hemen temizledik. Çiftçilerimiz gelip benden ne istediyse bütün isteklerini yerine getiriyoruz. Su sıkıntısı için çalışmalara başladık. Göletler yapılmış kanallar yoktu. Önce DSİ, sonra Büyükşehir ve Valilik ile 120 milyon TL’lik bütçe oluşturduk. Bugün hem açık hem kapalı kanalların yapımı sürüyor. Çalışmalar sürürken ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yeşil Şehir unvanını kente getirdi. Güneş enerjilerini çalıştık, master planlarımızı yaptık ve Avrupa’ya gidip anlatınca güneş enerjisi yatırımları için bütün fonları bize hibe ettiler.” 

GÜL: BÜYÜKŞEHİR’İN TARIMA YÖNELİK YATIRIMLARI BÜYÜK BİR VİZYON ORTAYA KOYUYOR

Adalet Eski Bakanı Gül ise çiftçinin ülke için önemini vurgulayarak şunları konuştu:
“Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın tarıma yönelik yatırımları büyük bir vizyon ortaya koyuyor. Başkanımız ‘Çiftçinin yanında olacağım’ diyerek ilgili daire başkanlığını kurmuş. Bu daire başkanlığı olmasaydı bu kadar değerli işler yapılamazdı. Bugün çiftçimizin yanında olan bir faaliyeti görüyoruz. Daha öncesinde 3 bin ton gübre dağıttı Büyükşehir Belediyesi. Bakanlıktan ise yem ve gübre için mali destekler yapıldı.” 

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, çiftçilere ve üretime yapılan destekler konusunda kısa bilgilendirmelerde bulundu.

İl Müdürü Mehmet Karayılan, konuşmasında Oğuzeli’nin tarım alanında hem imkanı olduğu hem de üretim konusunda çiftçilerin sürekli çalışmayı sürdürdüğünü aktardı. Karayılan, Oğuzeli çiftçilerinin sulaya yönelik çalışmalarını müdürlük olarak maddi destek sağlanacağını açıkladı.

Çiftçiler adına konuşan Halil Kılınçlar ise Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle üretime devam ettiklerini söyledi ve verdiği desteklerden dolayı Başkan Fatma Şahin’e teşekkür etti.

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN