Çınar Üç Müzemizi Yeniden Faaliyete Sunduk

Gedik Cezaevi Müzesi, Tekstil Müzesi ve Savaş Makinaları Müzesi Kapılarını Yeniden Açtı

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

  Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 6 Şubat 2023 tarihindeki depremde hasar almasından sonra düzenleme, bakım ve tadilata alınan Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesi, Gedik Cezaevi Müzesi ve Beylerderesi Şehir Parkı içerisindeki Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesininyeniden ziyarete açıldığını söyledi.

          Yeşilyurt’un tarihi bölgelerinden Çırmıhtı’nın kültürel hazineleri arasında yer alan dokumacılık kültürünü yansıtan objeler, farklı materyaller ve balmumu heykellerinin yer aldığı Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesini inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yaşanan deprem felaketinde az hasar aldığı tespit edilen müzelerin bakım, onarım ve tadilata çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Yeşilyurt Belediyesi Tesisler Müdürlüğü koordinasyonunda ve planlamasında gerçekleşen tadilat çalışmalarından sonra Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesi, Gedik Cezaevi Müzesi ve Beylerderesi Şehir Parkı içerisindeki Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesinin hizmete alındığını ifade eden Başkan Çınar, “Yeşilyurt Belediyesi olarak Malatya’nın tarihi, kültürü, yemekleri, geleneksel kıyafetleri ve yaşamının en güzel örneklerinin yansıtıldığı çok özel müzeler kurmuştuk.Müzelerimiz birçoğu depremde ciddi hasarlar aldı.

         Bu müzelerimiz arasında az hasar alıp güçlendirme ve yenileme çalışmasına uygun olan müzelerimizi asla ihmal etmedik, gerekli tedbirleri aldık. Tesisler Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz, az hasar alan Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzemiz, Gedik Cezaevi Müzemiz ve Beylerderesi Şehir Parkı projemize ayrı bir zenginlik katan Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzemizin eksikliklerini titiz bir çalışmayla giderdiler.

        Her üç müzemizi de ziyaretçilerimizin hizmetine sunduk. Yerli ve yabancı turistlerimizin yanı sıra vatandaşlarımız artık bu müzelerimizi rahat bir şekilde gezerek, tarihimizi, kültürümüzü ve geleneksel  hayatımızı en güzel şekilde yansıtan müzelerimizi gezip, bilgi sahibi olabilirler.

        Deprem psikolojisinden uzak kalıp, farklı bir mekanda hayatına yenilikler katmak isteyen herkesi müzelerimiz bekliyoruz, gönül rahatlığıyla gelip haftanın yedi günü müzelerimizi gezebilirler. Malatya’yı her yönüyle yeniden daha güçlü bir şekilde ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Müzelerimizin yeniden hizmete sunulması için aylardır yoğun bir mesai yapan Tesisler Müdürlüğümüzdeki personellerimize ve müze çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN