Çin önlemleri gevşetti, lüks markaların hisseleri Avrupa'da rekora koştu

Çin'de KOVİD-19 salgınına bağlı kısıtlama önlemlerinin kaldırılacağının açıklanması üzerine Avrupa'da lüks yeniden değer patlaması yaşadı.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Örneğin Paris’te yerleşik bir lüks ürün holdingi olan LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) hisseleri Paris Borsası’nda yükseldi.

Tüm lüks mal ve eşya gruplarının hisseleri, uzatılmış Noel hafta sonunu takiben 27 Aralık Salı günü borsada aranan hisseler oldu. Öte yandan, Çin’in salgın nedeniyle uyguladığı önlemleri esnetileceğine ilişkin açıklamalar, Avrupalı yatırımcıları, Çin pazarına bağlı olarak gelişen şirketlere yöneltti.

Nitekim Paris Borsası’nda LVMH, Kering ve Hermes, yüzde 1,39 ile yüzde 2,43 arası yükselişlerle parlak performanslara ulaştı. Ayrıca Cartier markasının sahibi olan Richemont Grubu hissesinin yüzde 3,34 oranında fırladığına tanık olunurken, Breguet ve Rado gibi prestijli saat üreticilerini elinde tutan Swatch Grubu da yüzde 2,66 oranında artış gösterdi.

Ülkeyi ziyarete gelen yolcuların 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren karantinaya girmeye zorunluluğunu kaldıracağını bildiren Çin, 350 milyar avroluk küresel lüks ürün pazarının yüzde 21 kadarını oluşturuyor. Çin’i bu alanda Kuzey Amerika ve Almanya izliyor. Son dönemde, salgına bağlı yavaşlamadan önce de Çin, yıllar boyu bu alanda en hızlı büyüme kaydeden ülke olmuştu. 
 

 
Çin Uluslararası Radyosu

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN