Çin'in otomobil ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 75,7 arttı

Çin'in otomobil ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 75,7 arttı Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nin verileri, ülkenin otomobil ihracatının, içinde bulunduğumuz yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 75,7 oranında artarak, güçlü büyüme trendini sürdürdüğünü gösterdi.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Altı aylık süre zarfında Çin 2,14 milyon adet otomobil ihraç etti. Bu ihracat sayısı içinde yeni enerjili araçlar 534 bin birime ulaşmış bulunuyor. Bu durum önceki yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 160 oranında bir artış yaşanmasını sağladı. 

Yılın ilk yarısında binek arabalarının ihracatı da, yine önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 88,4 oranında tırmanarak 1,78 milyon araca ulaştı. Aynı dönemler için ticari araç ihracatı ise yüzde 31,9 oranında artarak 361 bin birime çıktı. 

Öte yandan, salt Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 53,2 kadar artışla 382 bin otomobil ihraç edildi. Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nin verilerine göre Çin'in otomobil ihracatı, 2021 yılında 2 milyon aracı, 2022'de ise 3 milyon aracı aşmıştı.
Çin Uluslararası Radyosu

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN