Çin 2022'de rekor sayıda endüstriyel robot kurdu

Çin, 2022 yılında, Uluslararası Robot Teknolojisi Federasyonu'nun (International Federation of Robotics (IFR) açıkladığı rapora göre, bir önceki yıla göre yüzde 5 oranında artışla rekor bir seviye olan 290 bin 258 adet endüstriyel robot kurdu.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Raporda ayrıca, Çin’in endüstriyel robot alanında en büyük pazar olduğu, dünyanın diğer ülkelerinin çok önünde en yüksek sayıda robot yerleştirdiğini bildiriyor. Ancak bu arada IFR, son yükselişin çok dikkat çekici olduğunu, çünkü 2020’ye kıyasla yüzde 57’lik bir sıçrama yapan 2021 yılını da aştığını belirtiyor. Çin’i endüstriyel robot sayısı listesinde sırasıyla Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Kore Cumhuriyeti ve Almanya izliyor.   

Öte yandan, 2017-2022 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 13 oranında büyüyen endüstriyel robot kurulumunun çıkış trendinin, rapora göre, 2023 yılında aynı ölçülerde sürmesi, küresel ekonominin yavaşlaması dolayısıyla olası görünmüyor. IFR, 1987 yılında Frankfurt’ta kurulmuş ve 20’den fazla ülkeden 90 üyesi bulunan ve kar amacı gütmeyen bir örgüt.
 
Çin Uluslararası Radyosu

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN