CHP'li Tutdere: Asrın Deprem Felaketi, Asrın Kanser Felaketine Dönüşebilir

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İyi Parti'nin Deprem Sonrası Yaşanan Sorunların Araştırılmasına ilişkin önergenin görüşmeleri sırasında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına konuşan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere 'Eğer tedbir alınmazsa, eğer gözleri kar hırsıyla bürünmüş yandaş müteahhitler uyarılmazsa bu bölgede yaklaşık 352 bin 882 kişi önümüzdeki 5 - 10 yıl içerisinde kanserden ölecek.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Asrın felaketi olarak nitelendirdiğiniz bu deprem, önümüzdeki süreçte Türkiye için asrın kanser felaketine dönüşebilir” dedi.

Ortalık Toz Duman, Göz Gözü Görmüyor

Hatay Büyükşehir Belediyesine yöneltilen eleştiriler sonrası “Konuşmama başlamadan önce kendileri depremzede olmalarına rağmen, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza, bütün Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerine yaraların sarılması konusunda vatandaşlarımızı yalnız bırakmadıkları için buradan teşekkür ediyoruz” diyen Tutdere şöyle devam etti: 

“Deprem bölgesinde sorunlar gerçekten sayılmayacak kadar fazla. Biz, önergenin içeriğindeki hijyen sorunu başta olmak üzere tüm sorunlar konusundaki önergeye katıldığımızı ifade etmek istiyoruz. Ben sayın milletvekillerinin, Meclisimizin ve kamuoyunun dikkatlerini bir konuya çekmek istiyorum. Adıyaman başta olmak üzere deprem illerinde şu anda en büyük sorun asbest olayı. Biliyorsunuz, asbest kansere sebebiyet veren bir madde. Şu an ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları devam ediyor ve enkazların toplanma alanlarında ayrıştırmalar da devam ediyor. Ancak buralarda hiçbir şekilde kurallara uyulmuyor, ortalık toz duman, göz gözü görmüyor. Bizim defalarca söylemiş olmamıza rağmen, hükûmet bu konuyla ilgili bir tedbir almadı.”

Yandaş Müteahhitler Uyarılmazsa 352.882 Kişi Kanserden Ölecek

Asbestin önümüzdeki süreçte Türkiye'de deprem bölgesindeki yurttaşlara yaratacağı ağır tabloya ilişkin açıklamalarda bulunan Tutdere, “Hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz, Amerika'da 11 Eylül saldırısında İkiz Kuleler yıkıldı. O İkiz Kulelerin yıkımında etkilenen kişi sayısı 500 bindi, oluşan enkaz miktarı 1,8 milyon tondu, enkazdan yayılan asbest 2 bin tondu, kansere yakalanma oranındaki artış yüzde 19'du ve o olaydan sonra Amerika'da 1.366 kişi kanserden öldü. 6 Şubat depreminden sonra Türkiye'de 500 binden fazla bina yıkıldı, oluşan enkaz miktarı 465 milyon ton, yaklaşık 516.666 ton asbest ortama yayıldı ve insanlar bunu soludu, soluyor. Burada kanser vakalarında yüzde 4.900 oranında bir artış olacak. Yani depremde 50 binden fazla yurttaşımız öldü. Eğer tedbir alınmazsa eğer gözleri kâr hırsıyla bürünmüş bu yandaş müteahhitler uyarılmazsa bu bölgede yaklaşık olarak 352.882 kişi, yani depremde ölen yurttaşlarımızın 7 katından fazlası önümüzdeki beş veya on yıl içerisinde kanserden ölecek. Onun için, iş işten geçmeden, daha çok yurttaşımız mağdur olmadan hükümeti, Cumhurbaşkanlığını ve özellikle Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz. Şu müteahhitlere artık ne yapacaksanız yapın.” dedi. 

    
Asrın Deprem Felaketi, Asrın Kanser Felaketine Dönüşebilir

Asbestle ilgili yönetmeliklere dikkat çeken CHP’li vekil “Ak Parti olarak asbest enkazlarının temizlenmesine ilişkin yönetmeliği siz çıkardınız. Şu anda çıkardığınız yönetmeliğe sizin müteahhitleriniz uymuyor. Vatandaş sizden bu konuda çözüm bekliyor. Sizleri bu konuda duyarlı olmaya görevinizi yapmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde, Türkiye deprem bölgelerinde önümüzdeki beş yıl içerisinde, on yıl içerisinde çok vahim bir tabloyla karşı karşıya kalabilir. "Asrın felaketi" olarak nitelendirdiğiniz bu deprem, önümüzdeki süreçte Türkiye için "asrın kanser felaketi"ne dönüşebilir. Meclisimizi, Hükûmeti bu konuda tedbir almaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.   

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN