Başkan Geçit Dalbastı Kirazın Marka Değerini Korumak İçin Her Türlü Önlemi Alıyoruz

Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Kutsal Baytak ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.İlhan Geçit, uluslararası üne sahip Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Yeşilyurt Dalbastı Kirazında sineklerle etkin ve kararlı bir şekilde mücadele etmek amacıyla düzenlenen ilaç dağıtım programına katıldılar.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Yeşilyurt Ziraat Odası ile Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleşen programda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.İlhan Geçit, Yeşilyurt’un en güçlü marka değerleri arasında yer alan Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Yeşilyurt Dalbastı Kirazının sağlıklı bir ortamda yetişmesi ve tezgâhlarda yer alması için her türlü desteği verdiklerini söyledi.
Başkan Geçit, tadı, aroması ve kalibresiyle damaklarda farklı bir lezzet bırakan dalbastı kirazını bağ ve bahçelerinde yetiştiren çiftçilerin her zaman yanında yer aldıklarını hatırlattı.
Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Yeşilyurt Dalbastı Kirazını daha fazla kesime ulaştırmak, iç ve dış piyasa pazar payını artırmak için desteklerine devam ettiklerini ifade eden Başkan Geçit, “ Dalbastı kirazımız Yeşilyurt’umuzun en güçlü marka değerleri arasında yer almaktadır. Tarihi yaşam alanlarımızdan Çırmıhtı’nın farklı bölgelerindeki bağ, bahçe ve tarlalarında yetişen dalbastı kirazımızın en güzel şartlarda yetişmesi ve toplanması için belediye olarak her türlü desteği veriyoruz. İlçe Ziraat Odamız ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz işbirliğiyle gerçekleşen ilaç dağıtım programında çiftçilerimizle bir araya geldik, onlara hazırlanan ilaçlarını teslim ettik. Çiftçilerimizin taleplerini de bu vesileyle yerinde dinlemiş olduk. Tarla, bağ ve bahçelerinde büyük bir özveriyle tarımsal ürünlerimizi hem ekip büyüten hem de toplayan çiftçilerimizle bir ve beraber hareket ederek tarımsal hizmetlerimizin boyutunu daha ileri bir seviyeye çıkartacağız. Coğrafi işaret tescil belgesine sahip ünlü dalbastı kirazımızın marka değerinin korunması ve en güzel şartlarda toplanması ilçemizin tarımsal anlamdaki güçlü potansiyelinin daha fazla kök salmasına vesile olacaktır. Dalbastı kirazımızın uluslararası marka değerini korumak içinde çeşitli girişimlerde bulunacağız, yaşadığımız deprem felaketlerinden dolayı iptal ettiğimiz festivalimizi inşallah ilerleyen yıllarda yeniden yapmaya başlayacağız, festivalin yanı sıra farklı tanıtım ve bilgilendirme etkinlikleri de düzenleyeceğiz. Dalbastı kirazımızın yanı sıra tarihi tescilli yapılarımızın da korunması için gereken çabayı göstermekteyiz. “ şeklinde konuştu.
Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Kutsal Baytak ise, “ Yeşilyurt’un marka değeri olup, coğrafi işaret tescil belgesi alan dalbastı kirazımızın üretiminin artırılması ve sürdürülebilir hale gelmesi çok önemlidir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da destekleriyle kiraz sineğiyle mücadele ise her açıdan devam etmektedir. Çiftçilerimize dağıtımını yaptığımız ilaçlarla birlikte kirazlarımızın daha sağlıklı ortamlarda hem yetişmesi hem de üretilmesini sağlanırken diğer taraftan çiftçilerimize de destek oluyoruz. Emeği geçen tüm paydaş kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizin gerek tarımsal faaliyetlerde gerekse de tarihi ve doğal güzellikleriyle daha iyi seviyelere geleceğimize yürekten inanıyoruz. Çiftçilerimize hâyırlı ve bereketli kazançlar diliyorum.” diye konuştu.
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN