Bakan Kacır: TOGG ve Çinli Farasis Energy, Türkiye'de batarya üretecek

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yüksek teknolojiler alanında Çin'le büyük iş birliği potansiyeline sahip olduklarını belirtti.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Çin gezisini sürdüren Kacır, başkent Beijing’de Çin Medya Grubu’na verdiği demeçte, iki ülkenin elektrikli otomobil, lityum pil, tıp ve sağlık araştırmaları, yüksek hızlı tren ve enerji sistemi dahil alanlarda büyük iş birliği potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. 

Kacır açıklamasında, “Çin ve Türkiye, gelişmekte olan ülke olarak inovasyon, bilim ve teknolojilerin geliştirilmesine büyük yatırım yaptı. Türkiye yerli elektrikli araç markası TOGG’u üretti. Çin de BYD ve ZEEKR gibi elektrikli araçlara sahip. Şu an, TOGG ve Çinli şirket Farasis Energy, Türkiye’de batarya üretimini hazırlıyor” ifadelerini kullandı.

Daha çok Çinli yüksek teknoloji şirketin Türkiye’ye yatırım yapmasını teşvik ettiklerini belirten Kacır, Türkiye’deki yabancı şirketlerin Türkiye’nin tüm kapasitelerinden faydalanarak hem Türkiye pazarına hem Avrupa pazarına ürünlerini satabileceklerini dile getirdi. 

Orta Koridor planı ile Kuşak ve Yol inisiyatifinin uyumlaştırılması konusuna değinen Kacır, “Türkiye, bulunduğu konumla Avrupa ülkelerini Çin dâhil Asya ülkeleriyle birbirine bağlayan en doğru ülke. Dolayısıyla, Türkiye’nin bu inisiyatifin güçlenmesine destek vereceğini düşünüyoruz. Bu, pek çok ülke lehine sonuç verebilir” ifadelerini kullandı.  
 
CGTN TÜRK

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN