Ağbaba Orta Hasarlı Binada Oturanlar Kışı Dışarıda Geçirecek

Malatya'da hak sahipliği çilesi başladığını belirten CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,orta hasarlı bina sahiplerinin kışı dışarıda geçireceğini, yerinde dönüşüm konusunda kaos yaşandığını, barınma sorununun katlanarak devam etiğini kaydetti.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’nın deprem sonrası yaşadığı sorunları gündeme getirdi. 
Ağbaba’nın konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde;
Malatya depremi en ağır yaşayan 4 ilden biri. Ölü sayımız az olduğu için kamuoyunda maalesef sanki Malatya’da deprem olmamış gibi hava esti ama Hatay kadar, Adıyaman kadar, Maraş kadar Malatya da yerle bir oldu. Malatya’ya gelenler Malatya'nın ne hale geldiğini görüyor. Malatya merkez diye bir şey kalmadı. Malatya’da bizim kapalı çarşı dediğimiz , “Teze Cami” dediğimiz, Söğütlü Cami dediğimiz, Akpınar dediğimiz, Niyazi Mısri dediğimiz yerler, komple şehir yok olmuş durumda. Maalesef, hâlâ mağduriyetimiz devam ediyor. Hak sahipliği çilesi başladı. Maalesef, kurtarılma becerilemedi, yıkım becerilemiyor, enkaz kaldırılma becerilemiyor. Sekiz ay geçmiş, maalesef, Malatya'da yıkılacak 4 binadan 1’i yıkılabilmiş daha. 
ORTA HASARLI BİNADA OTURANLAR KIŞI DIŞARIDA GEÇİRECEK
Hak sahipliği sorununu Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerimizin dikkatine sunmak istiyorum. Maalesef Yeşilyurt, Battalgazi, Akçadağ'da ki hak sahipliği açıklamasına itiraz süreci başladı. Bu ne kadar zor bir durum bilemezsiniz. Ayrıca, dokuz ay geçti, orta hasarlı binalara ne olacağı hâlâ tartışılıyor. Belediyelere verilen sınırlı yetkinin, sınırlı sayıdaki ruhsatın tekrar iptal edildiği konuşuluyor. Bu şartlarda orta hasarlı binaların sahipleri kışı dışarıda geçirmeye devam edecekler. Bu insanlar devletten de bir şey istemiyor, kendimiz yapalım diyorlar ama maalesef hâlâ bir adım atılabilmiş değil. 
YERİNDE DÖNÜŞÜMDE KAOS YAŞANIYOR
Aynı belirsizlik ve kaos yerinde dönüşüm için de geçerli. 750 bin TL hibe, 750 bin TL krediyle 100 metrekarelik bir evin yapılması mümkün değil, bu rakamın da tekrar artırılması lazım, evlerin en az maliyeti 2 buçuk milyon. Hele deprem bölgesinde fiyatlar almış başını gidiyor; Elazığ'da betonun metre küpü 1.200 lira, Malatya’da 2.500 lira. 
KATLANARAK BÜYÜYEN BARINMA SORUNU
Malatya'da depremden önce de vardı ama depremden sonra katlanarak büyüyen bir barınma sorunuyla karşı karşıyayız. Maalesef, kiralar çok yüksek durumda. Kiracılar zor durumda, 12 - 13 bin liraya kiralık ev bulmak da mümkün değil; maalesef, olsa da kiracılara verilmiyor. Kiracıların durumu çok kötü. 
YONCALI BARAJI 27 YILDIR BİTİRİLMEYİ BEKLİYOR
Yoncalı Barajımız var, yirmi yedi yıldan beri devam eden baraj. Barajın tamamlanması yüzde 98’e geldi ama maalesef kanal ihalesi yapılabilmiş değil. Geçmişte hem Boztepe Barajı’nda hem Kapıkaya Barajı’nda aynı şey geçerliydi. Baraj yapılıyor, üç beş sene sonra da kanallar yapılıyor. Yoncalı Barajı yirmi yedi yıldan beri beklemeye devam ediyor. 
 

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN