5 Yılda 170 Milyondan Fazla Yolcuyu Güvenle Taşıdı

Donanımlı uzman kadrosuyla 5 yılda 170 milyondan fazla yolcuyu kentin her noktasına taşıyan Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, 170'i kadın 895 şoför ile sağlıklı, güvenli, konforlu, çevreci ve ekonomik ulaşım sağlamayı sürdürüyor.

PAYLAŞ
Ras Ajans - Rasajans

Donanımlı uzman kadrosuyla 5 yılda 170 milyondan fazla yolcuyu kentin her noktasına taşıyan Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, 170’i kadın 895 şoför ile sağlıklı, güvenli, konforlu, çevreci ve ekonomik ulaşım sağlamayı sürdürüyor.

Yeni alınan çevreci otobüsler ve açılan hatlarla Mersin içi ulaşımı kolaylaştıran Büyükşehir, Tarsus’tan Anamur’a kadar olan geniş yol ağıyla Mersinlilere hizmet etmeye devam ediyor. Güvenli, hızlı, sağlıklı, çevreci ve ekonomik bir yolculuk yaşatan ekipler, araçların bakım-onarımından temizliğine kadar her türlü ihtiyacını ise, geçtiğimiz yıl hizmete açılan ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’nde gideriyor. En donanımlı yolculuk hizmetini sunmak için işe alım sürecinde başlayan ve görev süresi boyunca devam eden eğitimlerle kendilerini geliştirmeyi sürdüren Büyükşehir şoförleri ise, Mersinlilerin güvenli yolculuğu için her daim hazır.

Demir: “5 yılda 170 milyondan fazla yolcu taşıdık”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in göreve geldiği 2019 yılından itibaren toplu taşıma hizmetlerinde vizyonlarını geliştirdiklerini söyleyen Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, “En başta yolcu sayılarının artışında bunu görebilmekteyiz. 2019-2023 yılları arasında tam 170 milyona yakın yolcu taşıdık. Her geçen yıl, yüzde 12 ile 20 arasında bir yolcu artışımız var. Bundaki en büyük faktör; yaptığımız hizmetin güvenilir, hijyenik, ekonomik ve dakik olması. Bundan dolayı yolcuların her geçen gün beklentileri ve toplu taşımaya da ilgileri artmakta” diyerek, 2024 yılında 50 milyon yolcu taşımayı hedeflediklerini belirtti.  

“Otobüs temizliğinde kullanılan 100 litre suyun 80 litresi geri dönüştürülüyor”
Yeni alınan doğalgazlı 272 adet araç ile çevreci bir ulaşım sağladıklarını belirten Demir, “İnsanların toplu taşımaya güveni arttıkça, bireysel araçlar azalmakta ve şehrimize de çevreci bir politikayla karbondioksit salınımı azalmaktadır. Çevreye duyarlı otobüslerimizle güvenli bir toplu taşıma hizmeti sunmaktayız” sözlerine yer verdi. Aynı zamanda tasarrufa da büyük önem verdiklerini söyleyen Demir, “Otobüslerin temizliğinde kullandığımız 100 litre sudan 80 litresini, geri dönüşümde kullanabilmekteyiz. Bu da değişen mevsim koşullarında, su ihtiyacımızı en aza indirgiyor. Otobüslerin yıkanması sonrası ortaya çıkan yağmurlu, çamurlu ya da yağlı suları ayrıştırırken, o suya tekrar oksijen verip çevreye o şekilde bırakmaktayız. Otobüslerin kendisinde olduğu gibi, altyapısında kullandığımız hizmetler de tamamen çevreye duyarlı” dedi.

“5 yılda kadın şoför sayımız 4 kat arttı ve 170’e ulaştı”
rtan yolcu sayısını kaldırabilmek için otobüs sayısını ve şoför kadrolarını da genişlettiklerine dikkat çeken Demir, “2019-2023 yılları arasında kadın sürücü sayımızda tam 4 kat bir artış var. Şu anda toplam şoför sayımız 895 olup, bunun 170’i kadın şoförlerimizden oluşuyor” dedi. 
Kadın şoförlere pozitif ayrımcılık yaptıklarının da altını çizen Demir, kadın sürücülerin yolcularla daha çok empati kurduğunu ve yolcuların kadın şoförlerden daha memnun olduğunu vurguladı. Şoför adayı kadınlara da seslenen Demir, iş başvurusu sürecini, “Otobüs ehliyeti, psikoteknik ve SRC belgesi olanlar, MERCEK eğitim merkezlerine ya da direkt Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na iş başvurusunda bulunuyorlar. İlk başta bir sınavdan geçiyorlar, direksiyon becerileri test ediliyor. Daha sonra işe alınmaya müteakip 2 aylık bir eğitimleri var. 2 aylık eğitimi tamamlayanlar da seferlere çıkıyorlar” diye anlattı.

Bulten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN