Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı - Elvan AKŞAHİN

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı


Yaz biterken ve sonbahar başlarken cilt bakımı da ayrı bir önem kazanıyor. Mevsim geçişlerinde cilt bakımı önem vermeliyiz. Çünkü, cilt rengi, dokusu, temizlik düzeni ve nem dengesi değişir. Yazdan sonbahara geçerken cildiniz nem dengesini yeniden oluşturacak, hem de doku olarak değişecektir. Mevsim geçişlerinde cildinize destek olursanız bu süreç daha kolay atlatılır. Cilt bakımı deyince aklınıza sadece yüz bakımı gelmesin tabii ki. Tepeden tırnağa cildinizin bakımı önem taşır. Yüzünüze de vücudunuza da iyi bakın.
Yazın Kaybolan Nemi Yerine Koymakla İşe Başlayın
Yazın cildinizin nemi ve sebum dengesi değişir. Azalan nemi cildinize yeniden kazandırmak için yapmanız gereken maske ve günlük nemlendiriciler kullanmaktır. 
Bu temel bakım sonbahar ve kışa daha kolay adapte olmanızı sağlar. Kışın cildinizi soğuktan koruyacak olan nemi cildinize bolca depolayın.
Nem sadece yüzünüz için değil, vücudunuz için de önemlidir. Mevsim geçişlerinde kol ve bacaklarının derisi kuruyup pul pul dökülenler bu bakımın ne kadar önemli olduğunu bilirler ve anlarlar. Vücudunuzu da yine doğal yağlar ve nemlendiricilerle sık sık nemlendirerek, mevsim geçişlerindeki sorunları uzaklaştırabilirsiniz.
Topuk, dirsek, diz gibi bölgeler hassas ve kurumaya meyillidir. Dirsek ve dizlerinizi nemlendirin, yumuşacık pijamalarınızı giyin. Topuklarınıza nemlendirici sürün, uyku çorabınızı giyin ve topuklarınızı yumuşamaya bırakın. Aslında gayet kolay.

Cildinizin tepeden tırnağa nemli kalması için gerekenler:
– Her gün en az 2 litre su içmek
– Düzenli olarak nemlendirici maske yapmak (haftada en az bir kez)
– Günlük nemlendirici kullanmak
– Vücudunuzu her gün nemlendirmek 
Gıda Takviyeleri İle Güzel Bir Cilt
Yazdan sonbahara geçmek demek, D vitamini, Demir, C vitamini yönünden daha zayıf durumda olmak anlamına gelebilir. Bu vitaminler de cildin güzelliğini doğrudan etkileyen gıdalar. Bu vitaminleri yerine koyabilmek adına, kış döneminde, doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi alabilir, C vitamini ve Demir açısından zengin gıdalarla beslenebilirsiniz. Yada vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz .

Sporla Gelen Güzellik
Spor yapmak, bolca toksinden kurtulmanıza yardımcı olur ve cildinizi güzelleştirir. Spor yaparken makyajınızı silmeyi unutmayın.
Spor yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir, güçlü bir bağışıklık sistemi de cildinize doğru miktarda vitamin ve mineral ulaştırılmasını sağlar, cildiniz güzelleştir.
Spor yapmak, kan dolaşımınızı hızlandırır ve düzenler. Kan dolaşımının düzenli olması da cildinizin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Mevsim geçişlerinde spor rutininize devam etmek ya da spora başlamak son derece faydalı bir tercih olur.

Mevsim geçişlerinde cilt bakımı için dıştan içe neler yapabileceğinizden bahsettik, şimdi sıra sizde. Hangilerini uygulamaya karar verdiniz?

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Haz

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

02Kas

Covit-19 Belirtileri