beylikdüzü escortTicaret Bakani Ruhsar Pekcan Türk-Rus Hükümetlerarasi Kek Eşbaşkani Aleksandr Novak İle Görüştü « Rasajans

Rasajans

Ticaret Bakani Ruhsar Pekcan Türk-Rus Hükümetlerarasi Kek Eşbaşkani Aleksandr Novak İle Görüştü

Ticaret Bakani Ruhsar Pekcan Türk-Rus Hükümetlerarasi Kek Eşbaşkani Aleksandr Novak İle Görüştü

Ticaret Bakani Ruhsar Pekcan Türk-Rus Hükümetlerarasi Kek Eşbaşkani Aleksandr Novak İle Görüştü
69
22 Mayıs 2020 - 8:52

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı ve Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Toplantıya, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Selim Dursun ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Merkez Bankasından yetkililer; Rus tarafında da Bakan Novak’ın yanı sıra Enerji Bakan Yardımcısı Anatoli Yanovski, Ekonomik Kalkınma, Tarım, Ulaştırma Bakanlıkları, Gümrük İdaresi ve Merkez Bankası yetkilileri katılmıştır.

Toplantıda öncelikli olarak KOVİD-19 salgını nedeniyle küresel olarak içerisinde bulunulan zor dönemde iki ülke arasındaki yakın dostluk ilişkilerine uygun olarak ticaretin önündeki engellerin tespiti ve çözümüne yönelik konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Bunun yanı sıra iki ülkenin Cumhurbaşkanları tarafından ortaya konulan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak amacıyla ticareti artırıcı ve kolaylaştırıcı önlemler, enerji konusundaki işbirliği, tarım ticareti, ulaştırma konuları öncelikli gündem maddeleri arasında yer almıştır. Toplantıda Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının artırılabilmesi önündeki engellerin kaldırılması gerektiğinin altı çizilmiştir.

Toplantıda, Türk-Rus ticari ve ekonomik ilişkilerinin ayrılmaz bir parçası olan enerji alanındaki konular da değerlendirilirken, bu kapsamda Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi’nin 2023 yılında ilk bölümünün faaliyete geçirilmesi noktasında atılacak adımlar ele alınmıştır.

İki ülkenin karşılıklı mal ticaretinde önemli bir kalem olan tarım ürünleri konusunda karşılıklı hassasiyetler dile getirilmiştir.

Rusya tarafından yalnızca Türkiye’ye yönelik olarak uygulanan ve herhangi bir dönemsellik içermemesi ve bir dayanağı da olmaması nedeniyle büyük sorunlara ve belirsizliklere yol açan domates kotası uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Pekcan, söz konusu uygulamanın gerek uluslararası ticaret kurallarına, gerekse iki ülke arasındaki işbirliği ruhuna aykırı olduğunu ifade etmiştir. Bakan Pekcan, Rusya’ya hayvansal ürün ihracatı yapmasına izin verilen firmalar listesine alınmak üzere onay bekleyen Türk firmalarının onay süreçlerinin de geciktirilmeden tamamlanması gerektiğini dile getirmiştir.

KOVİD-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen uluslararası taşımacılık ve lojistik sektörünün de değerlendirildiği toplantıda, Pekcan, karayolu kotalarının öneminin son derece arttığına ve mevcut olağanüstü koşullarda sınırlı sayıdaki kotalar ile bölge ülkeleriyle ticaretin sürdürülemez hale geldiğine dikkat çekmiştir. Bakan Pekcan, özellikle Rusya Federasyonu ile ikili ve transit karayolu kotalarının artırılması gerektiğini vurgulamıştır.

Bakan Pekcan, mevcut koşullarda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Türkiye ile Rusya arasındaki taşımalar için de önemli bir alternatif olabileceğine, denizyolu taşımalarında ise Türk taşımaları için ortaya çıkan liman sorunun bir an önce giderilmesi ve düzenli Ro-Ro seferlerinin hayata geçirilmesinin önemine işaret etmiştir.

-Yerel paralarla ticaret artırılmalı
Öte yandan toplantıda Bakan Pekcan, ikili ticarette dengenin sağlanması ve ticarette yerel paraların kullanımının artırılması gerektiğini vurgulamıştır.
Toplantıda, Kovid-19 sebebiyle çalışmaları ertelenmek zorunda kalan Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 17. Dönem Toplantısının bu yılı son çeyreğinde St. Petersburg’da yapılması, salgının seyrine göre ise video-konferans yöntemiyle gerçekleştirilmesi hususunda anlaşma sağlanmıştır.

Ayrıca, KEK bünyesindeki Ticaret, Yatırım ve Bölgesel İşbirliği, Enerji, Ulaştırma Çalışma Gruplarının Toplantılarının Haziran ayı içinde tamamlanması, diğer çalışma gruplarının da Ağustos ayına kadar çalışmalarını bitirerek KEK Eşbaşkanlarına sunulmak üzere somut çözüm önerileri ve çalışma takvimleri geliştirilmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

-Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret

Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı 2019 yılında 4,1 milyar dolar, Rusya’dan ithalat ise 23,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 4 ayında ise Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı %7,5 artarak 1,3 milyar dolara yükselmiştir. Aynı dönemde Rusya’dan ithalat da %13,8 azalarak 6.3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türk müteahhitlik firmaları bugüne kadar Rusya’da toplam 79,7 milyar dolar değerinde 2.028 proje üstlenmiştir. Rus firmalarının Türkiye’deki doğrudan yatırımları yaklaşık 6,2 milyar dolar iken, Rusya’da Türkiye’nin doğrudan yatırımları 1 milyar doları aşmış bulunmaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.