REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ras Ajans – Haberin Doğru Adresi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bu Yılın 2. Çeyreğine İlişkin Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bu Yılın 2. Çeyreğine İlişkin Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi
12 Eylül 2017 - 0:19

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’nin 2017’nin 2. Çeyreğinde %5,1 büyüdüğünü ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin ne kadar dinamik ve milletimizin, ne kadar üretken olduğunu tüm dünyaya bir kez daha ispatladığını belirtti.

İlk çeyrek büyümemizin %5,2 olarak revize edilmesi ile yılın ilk yarısında Türkiye %5,1 büyümüş oldu.Nitekim, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana çeşitli vesilelerle 2. çeyreğe ilişkin %5’in üzerinde 3. Çeyreğe ilişkin ise %7’nin üzerinde bir büyüme beklediğimizi söylemiştik. 2017 yılı için öngördüğümüz tahminleri rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Bakan Zeybekci: Bizi Mutlu Eden Büyümedeki artış Kadar Büyümenin Kompozisyonudur. İhracata Dayalı Büyüyoruz.

Diğer taraftan, büyümenin kompozisyonunun da gayet olumlu bir seyirde olduğunu görüyoruz. Yılın 2. Çeyreğinde büyümenin 1,68 puanı net ihracat kaleminden geldi. Böylece yılın ilk yarısında görülen %5,1’lik büyümenin 1,98’inin net ihracattan geldiğini görüyoruz.

Yine bizi memnun eden gelişmelerden biri de 2. Çeyrekte yatırımlar kaleminin büyümeye %2,86 katkı sağlamış olmasıdır. Diğer bir ifade ile yatırımlar ve ihracat ile büyüyoruz. Yılın ilk yarısındaki %5,1’lik büyümenin 3,9 puanı yatırım ve ihracattan geldi.

Bakan Zeybekci: Türkiye’nin Büyüme Performansı Avrupa Birliği, G-20 ve OECD ülkelerinin çok daha üzerinde.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılının 2. çeyreğinde AB’nin %2,4’lük, Avro Bölgesi’nin %2,3 ve OECD’nin %2,4’lük büyüme performanslarıyla, 2008 Dünya Krizi sonrası ekonomilerinde en iyi dönemlerini geçirdiğini; ancak yine de Türkiye’nin 2. Çeyrekte elde ettiği %5,1’lik büyümenin tüm bu ekonomileri başarısıyla gölgede bıraktığına işaret etti.

“Dünya ekonomisinin %85’ini oluşturan G-20 içinde, Çin’in ve Hindistan’ınhemen ardından3. Sıradayız; Avrupa’da ise 2. Çeyrekte en hızlı büyüyen 4. ekonomiyiz.”

Bakan Zeybekci: Uluslararası Kuruluşların Tahminlerini Bir Bir Artıracağını Göreceğiz

Türkiye, 2. Çeyrek büyüme performansı ile 2017 yılında %2,5 büyüyeceğimizi tahmin eden IMF’yi, %3,5 büyüyeceğimizi tahmin eden Dünya Bankası’nı ve yine %3,5 büyüyeceğimizitahmin eden OECD’nin beklentilerini birkaç puan yukarı taşımaya zorlamıştır.

Diğer taraftan Orta Vadeli Programımızda 2. Çeyrek için öngörülen %3,5’lik büyümeyi rahatlıkla aştık. Yıllık %4,4 olarak belirlenen OVP hedefine rahatlıkla ulaşacağımızı hatta %5,5’lik seviyeyi dahi yılsonunda aşacağımızı tahmin ediyorum.

Bakan Zeybekci:  Öncü verilere göre 3. Çeyrek büyümesi 2. Çeyrekten daha güçlü gelecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak yaptıkları analizlere ve öncü göstergelere göre 3. Çeyrek büyümesinin %7’nin üzerinde olacağını ifade etti.

“Nisan ayından sonra Türkiye’de siyasi istikrarın perçinlenmesiyle Hükümet olarak tüm dikkatimizi, enerjimizi üretime, yatırıma ve ihracata yönelttik. 3. Çeyrekte %7’nin üzerinde bir büyümeyi görerek Çin’i dahi geride bırakma ihtimalimiz olduğunu düşünüyorum.”

Ekonomi tarihine baktığımızda, hızla kalkınan ve refaha ulaşan ülkelerin net ihracat ile büyüdüğünü görüyoruz. Sürdürülebilir, kapsayıcı ve refah yaratan büyüme ancak net ihracat ile mümkündür.

Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ve Sayın Başbakanımızın liderliğinde, Hükümet olarak 2017 yılını “ihracat seferberliği” yılı ilan etmiş, ihracata ve yatırıma yönelik desteklerimizi bu hedefe göre iddialı şekilde belirlemiştik.

Yılın ilk 8 ayında ihracatımız %10,8 artarak 103,3 milyar dolara yükselmiştir. Elde edilen başarılar tesadüfi değildir ve Hükümetimiz tarafından uygulamaya konulan reformların ve çalışmaların ürünüdür. Bugün bu çalışmaların meyvesini topluyor olmak son derece önemli.

Bakan Zeybekci: Ekonomide elde edilen Başarılar, 80 Milyonun Başarısıdır

Bu başarı toprağını, gökyüzünü ve ekmeğini seven; kâh fabrikalarda, kâh pamuk tarlalarında, kâh denizde kah şantiyelerde alın teri döken işçimizin, çiftçimizin, balıkçımızın, memurumuzun, iş adamımızın, ihracatçımızın kısacası tüm 80 milyonun başarısıdır, inancının eseridir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Nihat Zeybekci

Ekonomi Bakanı

Copyright © 2019 malatyasurmanset.com Sitedeki Tüm İçerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanılamaz.