beylikdüzü escortÇin’e, Süt ve Süt Ürünleri İhracatının Önü Açıldı « Rasajans

Rasajans

Çin’e, Süt ve Süt Ürünleri İhracatının Önü Açıldı

Çin’e, Süt ve Süt Ürünleri İhracatının Önü Açıldı

Çin’e, Süt ve Süt Ürünleri İhracatının Önü Açıldı
58
21 Mayıs 2020 - 22:20

Bilindiği üzere, ülkemizden Çin Halk Cumhuriyetine (ÇHC) süt ve süt ürünleri ihracatının başlaması için gerekli çalışmalara bir süredir devam edilmekteydi. Bu kapsamda, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’de Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusundaki protokol imzalanmış; 2018 yılında ÇHC Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip ülkemize gelerek işletmelerimizi yerinde ziyaret etmiştir.

Aradan geçen süre zarfında yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile ülkemizden Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listeleri duyurulmuş ve sektörümüzün önde gelen firmalarının arasında yer aldığı 54 firma Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatında farklı ürün gamlarında yetkilendirilmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede; Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yakın işbirliği içerisinde ve Bakanlığımız girişimleri neticesinde, ülkemiz menşeli süt ve süt ürünlerinin ÇHC’ye ihracatı mümkün hale gelmiştir. Böylelikle ülkemizden Çin’e yönelik süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kaldırılmıştır.

2019 yılında gerçekleştirdiği 5,9 milyar dolar değerindeki ithalat değeri ile dünyanın en önemli süt ve süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin’in ülkemiz menşeli süt ve süt ürünlerinin ithalatına başlayacak olması, 2019 yılında söz konusu sektörde yaklaşık 364 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ülkemiz için önemli bir referans teşkil edecektir. Bu bağlamda, Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının diğer Uzakdoğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin sağlanması ve başta süt ürünleri olmak üzere tarım ürünlerimizin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmeye devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.