beylikdüzü escort10. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu « Rasajans

Rasajans

10. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu

10. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu

10. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu
501
11 Ocak 2020 - 9:03

10. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri, Ankara’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un da katıldığı ödül töreninde 21 gazeteci ödüllerini, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu’dan aldı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Bem-Bir-Sen’in 26. Kuruluş yıldönümünde, Bem-Bir-Sen’in Merhum Genel Sekreteri İbrahim Keresteci anısına düzenlenen 10. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genel Başkan Yardımcılarımız Recayi Karslı, Medeni Sevinç, Ahmet Selim Kadıoğlu, Nurettin Sever, Belediye Başkanları, Milletvekilleri, Memur-Sen’e Bağlı Sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bem-Bir-Sen Şube ve İl Başkanları, ödül almaya hak kazanan gazeteciler ve çok sayıda basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ödül töreni öncesinde yaptığı konuşmada, “Memur- Memur-Sen’i ve Bem-Bir-Sen’i kuruluşundan itibaren yakından takip eden birisi olarak söyleyebilirim, Bu mücadele Türkiye için büyük bir başarı öyküsüdür.” ifadelerini kullandı.

“Zor şartlar altında ihlasla, azimle çalışarak Memur-Sen’in ve Bem-Bir-Sen’in bugünlere gelmesinde emeği geçen Mehmet Akif İnan, İbrahim Keresteci başta olmak üzere ahirete irtihal edenlere rahmet diliyorum.” şeklinde konuşan Kurtulmuş, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutluyorum. Türkiye’nin en büyük güçlerinden birisi özgür ve milli bir basındır. Türkiye’nin milli menfaatlerinin yanında olan, 15 Temmuz darbe teşebbüsü öncesi ve sonrasındaki bütün süreçlerde milli iradenin yanında duran basın mensuplarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Zor bir dönemden geçildiğini anlatan Kurtulmuş, işgallerin, çatışmaların, savaşların, gerilimlerin, her türlü emperyalist çıkarların at koşturduğu bir dönem yaşandığını, hemen hemen dünyanın hiçbir yerinin sulh içerisinde olmadığını söyledi. Kurtulmuş, özellikle soğuk savaş sonrasında yeni bir dünyanın barış ve hakkaniyet çerçevesinde kurulmasını umduklarını ancak gelinen noktada tam manasıyla büyük bir altüst oluşun içerisinde kalındığını ifade etti.

“Dünyada adı konulmamış, tarif edilmemiş ama çoktan başlamış olan bir 3. Dünya Savaşı’ndan bahsetmek hiç de abartılı değildir.” diyen Kurtulmuş, özellikle yeni tür savaşların ortaya çıkmasıyla dünyadaki güç merkezlerinin en üst noktadan bir mücadeleye giriştiğini anlattı.

Vekalet savaşları, ticaret savaşları, ekonomik savaşlar, su ve enerji savaşları, hibrit savaşlarla dünyanın yeni bir döneme girdiğini belirten Kurtulmuş, “Dolayısıyla Türkiye’nin iddialı bir ülke olarak yoluna devam etmesi için yeniden her alanda güçlü ve büyük Türkiye olmak gibi bir hayati sorumluluğu vardır. Memur sendikalarımız, siyasetimiz, akademi, sanat çevreleri, iş dünyası, her alanda güçlü olacağız, medyada güçlü olacağız. Bu dünyada güçlü olmayan bir Türkiye’nin ayakta durabilmesi mümkün değildir.” diye konuştu.
10 Ocak vesilesiyle hem Bem-Bir-Sen’in kuruluş yıl dönümünü kutladıkları hem Merhum Genel Sekreter İbrahim Keresteci’ye vefa gösterdikleri hem de Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin bir farkındalık oluşturmaya çalıştıkları bir toplantıda buluştuklarını söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Memur-Sen’in geride bıraktığı çeyrek asırda çok ciddi zorlukları göğüslediği, sebat ve sabırla yolculuğunu devam ettirdi. Bugün gelinen noktada çalışanlar için önemli kazanımlar elde etmeye, ülkenin demokratikleşmesinde, vesayetin tasfiye edilmesinde en omurgalı duruşu Memur-Sen’in göstermektedir. Memur-Sen, millet iradesinin güçlü olması noktasında, dar zamanda, zor zamanda adam gibi durarak, ‘kuruş sendikacılığı değil duruş sendikacılığı’ sözünün altını çizdi.” diye konuştu.

31 Mart seçimlerinden sonra ortaya çıkan tablonun işlerini güçlendirmesine karşın sorumluluklarının daha da arttığını belirten Yalçın, “31 Mart’tan sonraki süreçte arkadaşlarımız, baskıyla mobbingle yıldırmayla bizden istifa ettirildi, bir başka konfederasyona aktarıldı, ondan sonra atıldı.” dedi.

Yalçın, Memur-Sen ailesi olarak bu kişilerin mücadelesini bayraklaştırdıklarını ve itirazlarını her fırsatta dile getirdiklerini aktardı. Şu ana kadar atılanların sayısının bini bulduğunu belirten Yalçın, “17 yıllık çalışanı işten attılar. Bunu kim yaptı? ‘Benim babam işçi, emekçi taraftarıyım, kimsenin işine dokunmayacağız’ diyen Fatma Hürriyet yaptı, İzmit Belediyesinde yaptı. Bunu kim yaptı? Odunpazarı, Antalya, Sinop yaptı. HDP ve CHP Belediyelerinin çoğunlukta olduğu belediyelerde emekçilerin işine son verildi. İki satır yazıyla ekmekleri ellerinden alındı. Buna ilişkin itirazımızı ifade ettik. Bolu’dan işçiler günlerce yürüyüş yaptılar. 1500 kişiyle karşıladık. Bir gün de beraber yürüyerek, ‘Bizim adımız memur, sizin adınız işçi ama ikimiz de emekçiyiz’ diyerek beraber yürüyerek, kabadayı kabadayı cümle kurup ‘Biz emekçinin teminatıyız başı ağrıyan bize gelsin’ diyenlere gidildiğinde kapının önünde muhatap bulunmadı.” ifadelerini kullandı.

Yalçın, hangi siyasi parti olursa olsun haksızlığı dile getireceklerini, konuya “birisi yapıyorsa günah, diğeri yapıyorsa mübah” diye bakmadıklarını söyledi. Bu konuda bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Yalçın, “31 Mart milat kabul edilerek, 31 Mart’tan bugüne mesleği, ekmeği elinden alınmış bini bulan insan da dahil olmak üzere tamamı kadroya geçirilebilir, ekmekleri iade edilebilir ve bu anlamda samimiyetsiz belediye başkanlarının, samimiyetsiz parti liderlerinin iki dudağının arasına insanların ekmeğiyle emeği hapsedilmeyebilir.” dedi.

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu da sendikanın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne denk gelen kuruluş yıl dönümüyle bugün 26 yılını geride bıraktığının altını çizdi. Basın ödülleri töreninin bir anma, vefa programı olduğunu belirten Uslu, 7 güzel adamdan biri olan Memur-Sen’in kurucusu Mehmet Akif İnan’ı da rahmet ve minnetle yâd ettiğini söyledi.

Bem-Bir-Sen olarak kurulduğu 1994 yılından bu yana hak ve emek mücadelesi verdiklerini ifade eden Uslu, “Sendikal anlayışımızı hiçbir zaman kuru sloganların, gerçeklerden kopuk taleplerin aracı haline getirmedik. Ekmeği büyütmenin, hak ve hakkaniyet çerçevesinde bölüşmenin gayretinde olduk. 81 ilde canla başla çalışan teşkilat üyelerimizle, emeğin ve hakkın mücadelesini hakkıyla yerine getirmeye çalıştık. Rabbimize hamdolsun, bu mücadelede bayrağı taşımanın, öncü ve örnek bir sendika olmanın gururunu yaşamayı nasip etti bize.” şeklinde konuştu.

Gece demeden gündüz demeden hak arayışı için tüm görevlere koşan ve bir vazife yolunda trafik kazası geçirerek Hakk’a yürüyen Bem-Bir-Sen’in Merhum Genel Sekreteri İbrahim Keresteci’nin anısının Bağcılar’daki bir ortaokulda, Sri Lanka’da bir camide yaşatıldığını ifade eden Uslu, “Bugün de 10. yıl olması hasebiyle daha bi anlamlı olan, açılışını gerçekleştirdiğimiz Prof.Dr. Muhammed Hamidullah Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kütüphanesinde yaşatılıyor. 53 ülkeden 120 misafir öğrencinin toplamda 300 öğrencinin eğitim gördüğü bu okulda İbrahim Kerestecinin ismi yaşatılıyor ve Bem-Bir-Sen’in her üyesinin katkısı ve emeği bu tür hayır eserleriyle taçlanıyor.” diye konuştu.

Memur-Sen ve Bem-Bir-Sen olarak Türkiye’nin neresinde olursa olsun mazlumun, mağdurun yanında zalimin karşısında olduklarını dile getiren Uslu, “Diyarbakır’da evlatları için bekleyişlerini sürdüren annelerimizin, babalarımızın yanındayız. Terör örgütlerinin gençliğimize ve milletimize verdiği zararları yok etmek için bizde elimizden gelen mücadeleyi sonuna kadar veriyor, Devletimizin, Milletimizin, Kahraman Askerimizin sonuna kadar arkasında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Biz Bem-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin yanında, vatanımızın, birlik ve beraberliğimizin karşısında kim varsa da onun karşısındayız. Bu vesileyle yeniden Şehitlerimize rahmet, Gazilerimize sıhhat, ailelerine de minnetle şükranlarımı sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Mart Mahalli İdareler seçimlerinden sonra Bem-Bir-Sen’in yetkili olduğu hizmet kolunda yaşanan sıkıntıları da değinen Uslu, “Yerel seçimlerden sonra el değiştiren belediyelerdeki Memura, Sözleşmeli Personele, İşçiye zulüm; emekçi kıyımı, emeği hiçe sayan zalim tavırlar ocakları söndürüyor, her geçen gün mağdur sayısını artırarak devam ediyor. Yıllarca hizmet etmiş insanlar “Mart’ın sonu bahar” diyenler tarafından zemheride kapı dışarı ediliyor. Seçimin gülen yüzlerinin, usta senaristlerinin ikinci perdede makyajları dökülüyor, gerçek yüzlerini gösteriyor ve emekçilere reva gördükleri zulümle cellat olduklarını ispat ediyorlar. Sendikal baskı, yıldırma, sürgün, işten atma artık belediyelerde sıradanlaşıyor, sıradanlaşan bu kötülük; toplumsal birçok değeri öldürüyor. Milletimiz elbette bu zalimlerden vakti geldiğinde hesap soracaktır, ancak dün olduğu gibi bugün de adaletin acilen tecelli etmesi için mücadele ediyoruz. Türkiye’mizin neresinde olursa olsun kim haksızlığa uğramış olursa olsun biz her yerde emekçilerin yanında olacağız, onların sesi, sözü, hak aramada gücü, adalet talebinde çığlığı olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından ödül törenine geçildi. 21 başarılı gazeteciye ödüllerini AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu ve Bağcılar Eski Belediye Başkanı ve AK Parti İstanbul Eski Milletvekili Feyzullah Kıyıklık takdim etti.

Barış Pınarı Harekâtı esnasında yaptıkları canlı yayın esnasında terör örgütü tarafından saldırıya uğrayan gazeteciler, Diyarbakır’da terör örgütü tarafından çocukları kaçırılan annelerin mücadelesini aktaran gazeteciler, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından birçok bölgede zulme uğrayan emekçilerin sesi olan gazeteciler, çalışma hayatına ilişkin fark yaratan ve gündem oluşturan haberleriyle gündeme gelen gazetecilerin ödüllendirildiği programda toplamda 21 ödül verildi.

Ödüllerin takdim edilmesinin ardından Bem-Bir-Sen’in 26’ıncı kuruluş yıldönümü vesilesiyle pasta kesildi. Program ödül alan gazeteciler ve katılımcılar ile birlikte aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
mersin escort
istanbul escort

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.